ВЕЖБЕ ЦИВИЛНЕ ЗАШТИТЕ – ЕВАКУАЦИЈА У СЛУЧАЈУ ЗЕМЉОТРЕСА У СРЕДЊОЈ ШКОЛИ „КРАЉИЦА ЈЕЛЕНА“, РАШКА

У оквиру обележавања Међународног дана смањења ризика од катастрофа и управљања у
ванредним ситуацијама, 11. октобра 2024. године, у Средњој школи „Краљица Јелена“
реализована је вежба цивилне заштите под називом „Евакуација у случају земљотреса“.
Вежбом је руководила група за руковођење вежбом у саставу:

  • Директор Средње школе „Краљица Јелена“, Рашка
  • Представник цивилне заштите Општине Рашка
  • Припадник цивилне заштите из редова запослених
    Учесници вежбе били су запослени и ученици , а пратиоци представници Цивилне зштите, представници Општине Рашка, комадант Општинског штаба за ванредне ситуације и начелник Општинског штаба за ванредне ситуације.
    Циљ вежбе је био институционално и материјално-техничко представљање капацитета смањења ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама, као и јачање капацитета општине Рашка за реаговање у случају катастрофа.
    Тактичка претпоставка: Дана 11.10.2024. године у преподневним часовима, подручје Рашке погођено је земљотресом интезитета преко 5 Рихтера (преко VIII Меркалијеве скале). Очекују се штете на стамбеним и пословним објектима, као и прекид и немогућност комуникације (соабраћај и телефон). Такође, очекује се и прекид у снабдевању електричном енергијом корисника.
    Објекат Средње школе „Краљица Јелена“ се налази на подручју захваћеном земљотресом, па је неопходно извршити адекватну заштиту деце, запослених и становништва. Поред самозаштите, неопходно је извршити и евакуацију из објекта, према плану евакуације – путеви евакуације, до места безбедног за окупљање – места окупљања. Претпоставка је да се у тренутку земљотреса, у посматраном објекту, налази одређени број запослених и ученика. Већина присутних лица су деца и малолетници, па је у томе и евакуација комплекснија. Један број ученика може се евакуисати самостално, без туђе помоћи, а у овом сценарију може пружити подршку осталим учесницима у вежби и запосленима у школи.
    Након анализе и евалуације спроведене вежбе, представници свих вежбајућих структура су исту оценили као одличну.
    Основна вредност је била едукација запослених у Школи, ученика, и осталих учесника за спровођење мера заштите и спасавања. Концепт вежбе је предвидео и додатну вредност – подизање свести код јавности, што ће у будућности резултирати променом на боље начине сагледавања проблема управљања ванредним ситуацијама.
    Динамика вежбе као и поступци понашања у датим околностима представљени су сликовно и текстуално на паноу у холу школе.
    Цео ток вежбе пропраћен је медијски.